Projekt pt. "Podaj Łapę" 

 

 

  Podstrona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego


Ogólne informacje o projekcie


Projekt „Podaj Łapę” jest realizowany przez Fundację Dogoterapeutyczną „Husky team” z siedzibą w Korczynie, nr domu 153, 38-340 Biecz.   Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII, Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr UDA-POKL.07.03.00-12-015/11-00 podpisanej 08.06.2011r.  z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie.

Celem głównym projektu jest zmniejszenie stopnia zagrożenia wykluczeniem społecznym 80% BO – 18 osób (10K, 8M) niepełnosprawnych z powiatu Gorlic. poprzez dogoterapię w okresie od 01.09.2011-31.12.2011r. Celami szczegółowymi są: rozwinięcie umiejętności wchodzenia w kontakty interpersonalne oraz umiejętność prowadzenia dialogu u 80% BO – 18 osób (10K, 8M), wykształcenie prawidłowych postaw i zachowań społecznych oraz przełamywanie lęku w kontakcie z ludźmi zdrowymi u 80% BO 18 osób (10K, 8M),  wyrównanie dysharmonii rozwojowych (obniżona sprawność ruchowa, percepcja wzrokowa, percepcja słuchowa) u 80% BO 18 osób (10K, 8M).


4.   W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl zajęć dogoterapii  dla 22 Beneficjentów Ostatecznych ( w tym 12 kobiet, 10 mężczyzn) w 2 ośrodkach: WTZ w Gorlicach i WTZ DRO "Caritas" w Gorlicach po 30h zajęć, w każdym z ośrodków.

5.  Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w Projekcie jest bezpłatny, koszty jego organizacji pokrywane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

 


Pobierz Formularz zgłoszeniowy

Pobierz Regulamin projektu



Aktualności


      Wrzesień 2011r.   


Pierwsze zajęcia w ramach projektu "Podaj Łapę" były zaproszeniem do udziału w zajęciach dogoterapii. Beneficjenci projektu poznali podstawowe  zasady spotkań z psem, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa podczas zajęć dogoterapii oraz szacunku do zwierząt. W przekazaniu tych  ważnych treści pomogła nam prezentacja multimedialna pt. "Pies moim bezpiecznym przyjacielem", którą przedstawił uczestnikom spotkania prowadzący zajęcia dogoterapeuta. W drugiej części spotkania uczestnicy zajęć mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Mogli pod nadzorem behawiorysty zwierzęcego poprawnie  przywitać się z psem: podanie smaczka, pogłaskanie, podanie łapy przez psa. Behawiorysta wytłumaczył beneficjentom projektu jak należy zachowywać się w obecności psa, jaka forma dotyku jest dla psa przyjemna a jaka nie, dlaczego pies źle znosi hałas. Wspólnie ustalono najważniejsze zasady spotkań z psami:

 1. Zawsze witamy i żegnamy się z psem  pojedynczo.

 2. Szanujemy zwierzęta (nie tylko podczas zajęć), nie sprawiamy im bólu i cierpienia, nie drażnimy zwierząt, staramy się aby czuły się dobrze w naszej obecności i chętnie do nas przyjeżdżały.

 3. Zgłaszamy prowadzacym jeśli boimy się psa.

Następne zajęcia w miesiącu wrześniu były niemniej ciekawe. Uczestnicy zajęć obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Psie sporty", podczas której poznali historię, pochodzenie psów rasy Siberian husky. Jednak najistotniejszą informacją przekazaną w postaci slajdów był fakt, że wspólnie z psem można uprawiać różnego rodzaju sporty. Warunkiem dobrej zabawy jest wcześniejsze przygotowanie fizyczne, trening - szkolenie zarówno człowieka jak i psa. Kolejne spotkania z psem to już "psie sporty" w praktyce: spacery z psem z wykorzystaniem specjalnego pasa do dogtrekkingu, plecaka dla psa, rzut do celu piłeczką lub frisbee.


Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu wrześniu. 


 

 

 


Październik 2011r.


Październik przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i dzieki temu mogliśmy zajęcia dogoterapii prowadzić na świeżym powietrzu. Było to niezwykle ważne ze względu na zaplanowaną kontynuację uprawiania "psich sportów" w praktyce. W pierwszej połowie października uczestnicy zajęć mieli za zadanie "nauczyć" psy pokonywania toru Agility. Przy okazji sami doskonalili swoją orientację przestrzenną, percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijali ogólną sprawność ruchową. Ważnym elementem zajęć dogoterapii było stworzenie klimatu dobrej zabawy, poczucia sprawstwa, umożliwienie odnoszenia sukcesu. Na ostatnich zajęciach w październiku wszyscy uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję przejazdu psim zaprzęgiem. Zanim jednak usiedli na wózku zaprzęgowym mieli za zadanie przygotować psi zaprzęg do drogi tj. ubrać psy w szorki, przypiąć linę ciagową do wózka, dopiąć do niej psy, podać wodę zwierzętom. Zapowiedź przejazdu zaprzęgiem sprawiła, że wszystkie te czynności wykonywano bardzo sprawnie.


Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu październiku.


  

  

  


       Listopad 2011r.


W czasie listopadowych spotkań z psem Beneficjenci projektu zdecydowanie pewniej czuli się w obecności psa i prowadzących zajęcia, widać było duży postęp w nawiązywaniu kontaktu z psami i ludźmi, prowadzeniu dialogu. Podopieczni przełamali lęk i coraz śmielej uczestniczyli w zajęciach podczas których między innymi ćwiczyli pamięć, koncentrację uwagi oraz wyrównywali dysharmonie rozwojowe poprzez zabawę w "tropicieli śladów", gry logiczne w obecności psa, spacery, zajęcia relaksacyjne. Beneficjenci projektu przekonali się również, że można zorganizować Zabawę Andrzejkową, w której weźmie udział pies, pod warunkiem, że muzyka nie będzie grać zbyt głośno. Taka właśnie zabawa odbyła się w ramach projektu.


       Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu listopadzie. 


 

 

 


          Grudzień 2011r.   


Grudniowe zajęcia zdominował temat zbliżajacych się Świąt. Beneficjenci przygotowywali niezwykłe ozdoby świąteczne w kształcie psich przedmiotów: piłeczka, smaczek, kostka itp. Podczas zajęć dogoterapii dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne pt. "Świat widziany oczami psa". Beneficjenci mogli samodzielnie wykonać fotografie przedmiotów, ludzi, miejsc, które widzi pies. Ważnym wydarzeniem było wręczenie upominków na zakończenie projektu. Podsumowaliśmy też nasze spotkania ogladając fotografie i filmy z zajęć oraz wspominając najprzyjemniejsze chwile.

W ramach projektu powstała prezentacja promujaca dogoterapię: Pobierz prezentację.


          Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu grudniu. 


 

 

  



Nasi przyjaciele

Nasza fundacja wspierana jest przez

Serwis modowy Mybaze.com

Nasze psy i koty żywi firma Josera

Baner Josera.pl

Naszą Fundację chroni Omega Group

Baner Omega Group







Copyright © 2017 Fundacja Husky team

Fundacja Dogoterapeutyczna "Husky team", Korczyna 153, 38-340 Biecz, woj. małopolskie
Volkswagen Bank Polska S.A., Nr konta: 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000
KRS 0000299395, NIP 7382074827, REGON 120640560