Jak wybrać ubezpieczenie lekarza?

Jednym z zawodów podwyższonego ryzyka, który musi posiadać ubezpieczenie, jest lekarz. Ubezpieczenie OC lekarza jest bardzo ważne, a zwłaszcza jego wybór, ponieważ pozwala na zapłatę ewentualnych roszczeń pacjentów, odszkodowań czy też renty. Jest to o wiele bardziej istotne w przypadku osób prowadzących własną praktykę niż tych zatrudnionych w szpitalach, jednak również Ci drudzy potrzebują odpowiedniego ubezpieczenia.

Cena

Podobnie jak w przypadku OC samochodowego tak samo ubezpieczenie OC lekarza różni się od siebie tylko ceną. Ubezpieczenie musi opiewać na 75 tys. euro na 1 zdarzenie oraz 350 tys. na wszystkie zdarzenia, a sam zakres odpowiedzialności jest dokładnie opisany w ustawie. Jednak na rynku dostępne są także rozszerzone pakiety ubezpieczeń.

Dodatkowe rozszerzenia

W przypadku lekarzy, którzy prowadzą działalność podwyższonego ryzyka jak ginekolodzy, chirurdzy, anestezjolodzy i niektórzy inni potrzebują ochrony o szerszych możliwościach. Niektóre ubezpieczalnie pozwalają na ubezpieczenie się na o wiele większą kwotę. Najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na maksymalną kwotę rekompensaty. Również istotną sprawą jest łączna suma odszkodowań, na jaką opiewać będzie ubezpieczenie.

Kompleksowość

Ubezpieczenie OC lekarza poza zapewnieniem odpowiem możliwości rekompensaty dla pacjentów, może obejmować także ochronę prawną, koszt biegłych, usługi adwokata i wiele innych pokrewnych kwestii. Niektóre ubezpieczenia pozwalają także na ubezpieczenie się w przypadku nieszczęśliwych wypadków związanych z HIV oraz WZW. Takie rozszerzenie ubezpieczenia dla lekarzy może być w niektórych przypadkach przydatne.

Oczywiście decydując się na ubezpieczenie rozszerzone trzeba wybrać wiarygodnego ubezpieczyciela. Jest to również ważne w przypadku pakietów podstawowych, ponieważ czasami pacjenci mogą zwrócić się do lekarza po pieniądze, jeśli ubezpieczyciel będzie ociągał się z wypłatą.

Office photo created by freepik - www.freepik.com